Jak dobrać wielkość wkładu do powierzchni domu / mieszkania

Posted by
Jak dobrać wielkość wkładu do powierzchni domu / mieszkania

Jakiej wielkosci wkład kominkowy powinienem wybrać do mojego domu ?

Pamiętając, iż kluczowym warunkiem wyboru wkładu kominkowego jest przeliczenie mocy do powierzchni lokalu ogrzewanego nie można zapomnieć o ustaleniu miejsca montażu kominka. 

Jakże banalne wydaje się teoretyzowanie w zakresie układ poszczególnych pomieszczeń, odległości i sposób prowadzenia kanałów powietrznych, umiejscowienie kratki w pomieszczeniu, rodzaj zastosowanych materiałów natomiastkluczem jest dobór mocy kominka do powierzchni domu.

Jeśli kominek będzie zbyt słaby, będziemy do niego wrzucali drewno w ogromnych ilościach, a efekty będą mierne. W niewielkich domach, o powierzchni 100-200 metrów kwadratowych, ciepłe powietrze może rozchodzić się samoczynnie, grawitacyjnie.

W domach większych powierzchniach stosuje się system wymuszony poprzez zastosowanie turbin elektrycznych, które tłoczą ogrzane powietrze z kominka do kanału nawiewnego w pomieszczeniach oddalonych od kominka.

W taki sposób, w zależności od rodzaju zastosowanego obiegu powietrza, kominkiem zamkniętym można ogrzać od kilku do kilkunastu pomieszczeń.